НАСА изведе в Космоса телескопите PUNCH и SPHEREx

Най-новият космически телескоп на НАСА, SPHEREx, ще картографира Вселената като никой досега, предоставяйки голяма картина, която ще освети произхода на нашата Вселена, галактиките в нея и ключовите съставки на живота в нашата собствена галактика. Съкратено от Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization и Ices Explorer, SPHEREx ще наблюдава стотици милиони галактики и други обекти по време на двугодишната си мисия, картографирайки космоса в дължини на вълните, невидими за човешкото око.

Ракета Falcon 9 на SpaceX политя на 11.03.2025 г. в 05:10 ч. българско време от базата на космическите сили Ванденберг в Калифорния.

С SPHEREx на борда на Falcon 9 бяха четири малки сателита, които съставляват мисията на агенцията PUNCH (Polarimeter to Unify the Corona and Heliosphere), която ще проучи как външната атмосфера на Слънцето се превръща в слънчев вятър.

Всяка секунда над 300 000 тона материал напуска Слънцето и се издига навън в космоса. Този слънчев вятър влияе на всичко в Слънчевата система, включително на Земята. Тя причинява красивото северно сияние. Той също така създава космическото време, което заплашва нашите електрически мрежи, сателити и астронавти. За първи път PUNCH ще проследява слънчевия вятър непрекъснато през празнотата, за да ни помогне да разберем по-добре Слънцето, слънчевия вятър, и тяхното въздействие върху човечеството.

Последна проверка на четирите апарата PUNCH преди изстрелването

Двете мисии са проектирани да работят в ниска земна, слънчево-синхронна орбита над линията ден-нощ (известна също като терминатор), така че Слънцето винаги остава в една и съща позиция спрямо космическия кораб. Това е от съществено значение за SPHEREx, за да поддържа телескопа си защитен от слънчевата светлина и топлина (и двете биха попречили на наблюденията му) и за да има ясна видимост във всички посоки около Слънцето.

За да постигне широкообхватните си научни цели, SPHEREx ще създава 3D карта на цялото звездно небе на всеки шест месеца, предоставяйки широка перспектива, която да допълни работата на космическите телескопи, които наблюдават по-малки участъци от небето по-подробно, като космическия телескоп Джеймс Уеб на НАСА и космическия телескоп Хъбъл.

Мисията ще използва техника, наречена спектроскопия, за да измери разстоянието до 450 милиона галактики в близката Вселена. Широкомащабното им разпространение е фино повлияно от събитие, което се е случило преди почти 14 милиарда години, известно като инфлация, което е накарало Вселената да се разшири по размер трилион трилиони пъти за части от секундата след Големия взрив. Мисията също така ще измери общото колективно сияние на всички галактики във Вселената, предоставяйки нови прозрения за това как галактиките са се формирали и еволюирали през космическото време.

SPHEREx

Телескопът и детекторите на мисията трябва да работят около минус 210 градуса по Целзий; в противен случай те ще генерират свое собствено инфрачервено сияние, което може да завладее слабата светлина от космически източници. SPHEREx разчита на изцяло пасивна охладителна система – не се използва електричество или охлаждащи течности, което опростява дизайна и оперативните нужди на космическия кораб. Ключовите компоненти на тази система включват три конусовидни фотонни щита за защита на телескопа от топлината на Земята и Слънцето, както и огледална структура под щитовете за насочване на топлината от инструмента в космоса.

This entry was posted in Космос, Слънце. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *