Преди “много време в една далечна Галактика” се заражда идеята ни за изследване на Космоса. Със сигурност при излизането на големия екран в България през 80-те години на миналия век, великата трилогия ни повлия и продължава да ни тревожи и до днес. За целта започнахме да конструираме различни уреди и устройства. Началото на нашата дейност в областта на радио астрономията поставихме чрез засичането и записване на мълнии, приемани на къси вълни. Използвания приемник тогава Респром МЦ221, логично не успя да оцелее. Но той си свърши неговата работа.
През 1997 г. успяхме да запишем първите резултати на хартиена лента от касов апарат. Самото устройство, за съжаление не разполагаме с негова снимка /сглобено от редуктор от механичен таймер за време и механизъм за движение на главата на стар хард диск/.
В тези ранни години информация за тази тема почти нямаше, нямаше го и интернет. Всичкото оборудване беше импровизирано. Започна да се заражда идеята за конструирането на нещо по-сложно, нещо по-добро. Идеята беше добра, но реализацията, съвсем друго.
Но няма нищо случайно. В една книга на Ерих Фон Деникен /Erich Anton Paul von Deniken “Пътуване до Кирибати” попаднахме на адреса на Франк Дрейк /Frank Drake/. Водещ световен радиоастроном. Тогава директор на Националния център по астрономия и йоносфера /NAIC/. Свързахме се с него с молба за съдействие. За наша радост получихме отговор от друг радиоастроном Паул Голдсмит /Paul Goldsmith/, който изпрати доста интерестни материали /за което искренно му благодарим/.
Първият ни сайт публикувахме в така известният портал hit.bg, преди да престане да съществува през февруари 2015 г.
Оказа се доста по-сложно от колкото сме си представяли. Но този факт по-скоро ни мотивира. Въпросите които си задавахме бяха неизброими и все още са. Но ако не спираш да си ги задаваш няма да получиш отговор. Искам да вмъкна, че всичко което сме постигнали е на любителски начала. Ние не сме учени и не работим в научни учреждения.
През лятото на 2016 г. след много опити успяхме да получим и първото радиоизображение на Слънцето с относително малка офсетова антена с диаметър 60 см, на честота 12 GHz Антената сканира Слънцето по вертикала. Движението на Земята бе използвано за хоризонталния ход на антената.
В Списание 8 от 11/2016 г. излиза статия “Слънце по радиото” от Георги Караманев.