Радио снимка
Радио изображение
Какво представлява радио снимка или радио изображение? Как чрез използването на радиотелескоп можем да получим радио снимка? Както знаем, всяко тяло с температура по-голяма от абсолютната нула излъчва електромагнитни вълни Т>0 К. Всички обекти в космическото пространство излъчват радио вълни, едни повече други по-малко. Звезди /Слънцето/, галактики, квазари и др. Важно е да знаем, че естественото радио излъчване от космическия микровълнов фон, дискретни астрономически източници, земната атмосфера и повърхноста на Земята представлява случаен шум, който е почти неразлечим от шума, генериран от топъл резистор или от електрониката на приемника. Когато радиотелескопа прихване някакъв полезен сигнал от небето, то този сигнал се наслагва върху съществуващия шумов сигнал на системата. Това е така наречения Гаусов шум/Gaussian noise/, който е суперпозиция от независими трептения с произволна фаза и амплитуда. Случайни флуктуации които не са корелирани. Поради тази причина не е никак лесно да се получи качествено изображение.
Радиотелескопите могат да засекат тези радио вълни и да ги превърнат в “снимка”, която доста прилича на фотография. Нашите очи не са пригодени да улавят радио вълни и затова е доста трудно да си представим самия процес на образуването на радио снимка.
Прихванатия електромагнитен сигнал от телескопа се превръща в напрежение, което ще варира. Ако има само Гаусов шум в системата, това напрежение ще е произволно – положително и отрицателно. За продължителен период от време, статистически средната стойност ще е равна на нула. Така, че можем да се отървем от него.
По този начин, ако полезният сигнал има по високо ниво ще можем да получим информацията, която ни е нужна. След като цифровизираме сигнала с АЦП /виж RSI/, ние ще можем да го запишем и обработим. АЦП ще зададе числена стойност на сигнала /през дадено време/. Разполагаме целия поток от данни в таблица според направлението на антената.

Всяко отделно квадратче представлява пиксел. Всеки пиксел съхранява информация за радиовълните, идващи от даден участък от пространството. Програмата записва във всяко квадратче дадена стойност, в зависимост от силата на сигнала постъпващ в антената на RSI.
Сега ако зададем цвят на всяка клетка според нейната стойност, ще получим радио снимка. Радио астрономите могат да прекарат часове или дори дни в следенето на даден обект, с цел да получат достатъчно информация. Самата обработка на данните от своя страна може да отнеме доста повече време, от дни до седмици.

Това е пример за файл с данни, от който ще се получи изображението.